Kelâmbaz

Haliç Vapuru

Haliç vapurunu muhtemelen çoğunuz ilk defa duyuyorsunuz, duyanların da çoğunun henüz bu vapur hattına yolu düşmedi. Turistlerin ‘Golden Horn’(Altın Boynuz) dedikleri Haliç’i belki de daha önce hiç bu açılardan görmediniz. Belki de 2014’de hizmete açılan Haliç Metro Geçiş Köprüsünün altından ilk defa geçeceksiniz. İstanbul öyle bir şehir ki yıllardır o şehirde yaşadığını ve şehri iyi bildiğini iddia edenler bile aslında İstanbul’u tam olarak tanıyamazlar. Senelerce İstanbul’da yaşayıp da bir Topkapı Sarayı’nı gezmeyen abartısız milyonlarca insan vardır. Sadece Topkapı sarayı mı? Dolmabahçe Sarayını gezmeyen, Çamlıca Tepesine çıkmayan Boğaz turu yapmayan milyonlarca İstanbullu var. Boğaz turu bile yapmayan milyonlarca insan olduğuna göre varın Haliç turunu siz düşünün..

Anadolu’da yaşayan ve İstanbul’a hiç gelmemiş olanların çoğu Haliç nedir onu bile bilmezler. Belki tarih derslerinde Bizans’ın Haliç’e çektiği zincir ve Fâtih’in gemileri karadan yürüterek Haliç’e indirdiğini okumuştur. Haliç çevresi öyle tarihi güzelliklere sahip ki, Haliç vapuruyla seyahat ederek gerek İstanbul’un en büyük tarihî camisi olan Süleymaniye Camiini gerek dünya Ortadokslarının merkezi olan Fener Rum Patrikhanesini seyahatiniz boyunca görebilirsiniz. Sadece bunlar mı?

-Hayır tabi ki.

Eyüb Sultan Camiinden tutun Haliç Kongre Merkezine, Pierre Loti Tepesinden Feshaneye, Yavuz Selim Camiinden  Galata kulesine, Yenicamiden Bulgar kilisesine daha bir çok tarihi eseri farklı bir pencereden görebilirsiniz.

Vapur Eyüb Sultan Camiine yürüme mesafesindeki Eyüb Sultan iskelesinden kalkıyor. Osmanlı padişahı Sultan Reşat’ın türbesi yanında bulunan Ebussuud İmamhatip Ortaokulu’nun(eski ismi Reşadiye Numune Mektebi) karşısında bulunan bu vapur iskelesinden saatte bir kalkan vapur, Sütlüce, Ayvansaray, Hasköy, Kasımpaşa, Eminönü ve Karaköy’den geçerek Üsküdar’a varıyor. Seyahat 1 saat sürüyor. Üsküdar’a giden gemi tekrar Üsküdar’dan kalkarak aynı iskelelerden yolcu alıp tekrar Eyüb Sultana geliyor ve gün içinde bu seferler tekrarlanıyor. Malumunuz vapur ve metro seferlerinde gecikme olmaz, trafik olmaz, otobüs gibi değildir, dakikası dakikasına programa uyulur.

Vapur yolculuğu her ne kadar uzun sürse de hissetmiyorsunuz, vapur adeta dinlendiriyor insanı.

Fiyatlar ise;
Jeton 4
Tam 2.30
İndirimli(Öğrenci) 1.15
İndirimli(Diğer) 1.65

Gördüğünüz gibi fiyatlar gayet makul. Ama vapura ilgi olması gerekenin altında bunun da başlıca sebebi böyle bir vapur hattından birçok insanın bîhaber olması.

Yazın da kışın da tercih edilen bir ulaşım vasıtası olan vapurla seyahat etmek her mevsim ayrı bir güzel.

Pierre Loti Tepesine ismini veren meşhur Fransız romancı Pierre Loti’nin sık sık ismiyle anılan bu tepeye gelerek, saatlerce oturup Haliç’i izlermiş. Ne dersiniz, Pierre Loti’nin saatlerce hayranlıkla izlediği Haliç’i daha yakından görelim mi?

Ahmet Faruk Şenkaya

Ahmet Faruk Şenkaya

Yorum Yaz